זכיינות לרשתות אופנה

החברה לפיתוח זכיינות – Israel Franchising 

 

זכיינות לרשתות אופנה

זכיינות לרשתות אופנה

כיום שוק האופנה הישראלי רווי ברשתות אופנה בינלאומית לצד רשתות האופנה הישראליות.  השנים האחרונות בענף האופנה הישראלי התאפיינו בכניסתם של רשתות אופנה אירופאיות המוכרות לנו מזירה הבינלאומית.

נוצר מצב בו רשתות האופנה המקומיות נדחקו החוצה מהקניונים ורבות מהרשתות שפעלו בארץ שנים ארוכות נאצלו להיסגר.

רשתות האופנה המקומיות התקשו להתמודד עם הוואקום שיצרו רשתות האופנה הבינלאומיות שמשכו את הקהל הישראלי הנלהב לאופנה בינלאומית.

רשתות האופנה הישראליות ששרדו את המשבר גילו חוזקה וכיום הם נחשבות לרשתות אופנה מובילות וחזקת. רבות מרשתות אלו פועלות בשיטת הזכיינות.

במודל הזכיינות בכלל ישנם מספר שיטות ומודלים עסקיים שונים, בזכיינות אופנה השיטה הנהוגה היא נקראת “זכיינות תפעולית”

מהי שיטת הזכיינות התפעולית ?

מודל זה הוא למעשה סוג של קונסיגנציה, הזכיין נדרש לכל ההוצאות בגין השיפוץ והקמתו של העסק, ולכל ההוצאות בגין תפעולו של העסק: הוצאות שכר עובדים, ארנונה, חשמל, מים, שילוט, פרסום ועוד.

מנגד החברה המזכה אחראית למספק לזכיין את כל מלאי הסחורה הנדרש, ללא עלות, לעיתים כנגד ערבות בנקאית או שטר חוב.

בנוסף, על החברה המזכה לדאוג לתמחור המוצרים, ליצירת קמפיינים ומבצעים, ולניהולו התקין של המלאי בחנות, כלומר השלמת חוסרם לסחורה שנמכרה.

להלן סקירה כללית של רשתות האופנה המובילות בישראל , הן מהזירה הבינלאומית והן מהזירה המקומית ישראלית:

זכיינות זארה/ זיכיון ZARA

זארה הינה רשת חנויות אופנה ספרדית בינלאומית, הרשת מונה כ- 2,169 חנויות בכל רחבי העולם, זארה הינה מחברות המובילות את מגוון הטרנדיים החמים בעולם האופנה, בניגוד לרוב חברות האופנה בעולם שמייצרות בהודו ובסין, זארה מעדיפה לשמור על הקשר המידי בין ההנהלה לבין מחלקות הייצור שלה.

למרות הדרישה הרבה מזכיינים לרכישת זיכיון זארה, רוב חנויות הרשת הם בבעלותם של החברה.

בישראל בשנת 1996 רכשה רשת המשביר לצרכן את הזיכיון לרשת זארה.

שנת 2002 נמכר הזיכיון לרשת זארה לחברה אפריקה ישראל, בשנת 2009 מכרה אפריקה ישראל את פעילותה ובתוכה גם זארה לקבוצת משקיעים קנדית בראשותו של ג’ואי שובל.

בישראל זכיינים רבים מתעניינים ברכישת זיכיון לרשת זארה, אך הסניפים מנוהלים על ידי Master Franchise, והרשת אינה מוכרת זיכיונות משנה.

זכיינות קסטרו/  זיכיון CASTRO

קסטרו מודל בע”מ הינה חברת אופנה ישראלית , החברה הוקמה על ידי אהרון קסטרו ז”ל שעלה ארצה בשנת 1933 עם משפחתו.

הרשת נוסדה ב- 1950 ולאורך השנים צברה הרשת מוניטין רב והפכה להיות הרשת המוכרת והאהובה על הקהל הישראלי.

רוב חנויות הרשת של קסטרו מנוהלת על ידי החברה, ישנן מספר חנויות המנוהלות על ידי זכיינים , מדובר בזכיינים שעבדו ושימשו כמנהלים בחנויות הרשת וקיבלו לידם זיכיון קסטרו.

כיום הרשת אינה מוכרת זכיינות.

זכיינות רנואר / זיכיון RENUAR

רשת רנואר הינה רשת אופנה ישראלית לנשים וגברים, הרשת נוסדה בשנת 1999 על ידי אנשי העסקים אלי ברקוביץ ויוסי ברוש, בשנת 1994 נוסף סרג’ דרעי המשמש כיום בתפקיד מנכ”ל הרשת.

את חנויות הרשת תמצאו בקניונים ובמתחמים המובילים ברחבי הארץ, רוב חנויות הרשת בבעלות החברה, בנוסף החברה מרחיבה את פעילותה באמצעות זכיינות.

שיטת הזכיינות הנהוגה ברשת רנואר הינה כדלקמן:

כמו ברוב רשתות הפועלות בשיטת הזכיינות , נדרש הזכיין לשלם בעבור רכישת זיכיון רנואר תשלום חד פעמי בנוסף על הזכיין לשאת בהוצאות שיפוץ והקמת החנות בהתאם לתכתיבי הרשת ולשאת בכל הוצאות התפעול של החנות , מנגד הרשת דואגת למלאי החנות ולהוצאות הפרסום.

פדיונות החנות מועברות לחשבונות החברה ובתמורה החברה מפרישה לזכיין עמלה בגובה של כ- 40% .

זכיינות מנגו/ זיכיון MANGO

מנגו הינה רשת חנויות אופנה בינלאומית, הרשת נוסדה בשנת 1984 בברצלונה, לאורך השנים צברה הרשת מוניטין רב והפכה להיות הרשת האהובה והפופולארית ביותר ברחבי העולם. לרשת למעלה מ-1000 סניפים הפרוסים ברחבי העולם, הרשת נמצאת בבעלות פרטית, בישראל חנויות הרשת מנגו מנוהלת על ידי זכיין ראשי Master Franchise ואין אפשרות לרכישת זיכיון משנה למנגו.

זכיינות גליתה

רשת גליתה הינה רשת חנויות אופנה שנוסדה בשנת 2012 על ידי גלית מלכין. בחנויות של גליתה תמצאו מגוון של פריטים אופנתיים לערב לצד פריטים המותאמים ליום יום במגוון סגנונות הלבוש ממיטב הטרנדיים החמים ביותר בעולם האופנה הישראלי.

לרשת כ- 24 סניפים הפרוסים בכל רחבי הארץ, בנוסף הרשת משווקת ומפיצה לכ-100 חנויות ובוטיקים ברחבי הארץ.

הרשת פועלת בשיטת הזכיינות, מרבית מחנויות הרשת מנוהלות על ידי זכיין.

זכיינות לרשת פוקס / זיכיון FOX

פוקס הינה רשת חנויות אופנה לכל המשפחה, הרשת נוסדה בשנת בשנת 1942 על ידי משפחת פוקס.

חברת ויזל שיווק בע”מ , שעסקה בשיווק סיטונאי של מוצרי פוקס, רכשה את הזיכיון לפתיחת חנויות הרשת והייתה לזכיינית בלעדית לפתיחת חנויות FOX בקניונים.

בשנת 1999 התמזגו 2 החברות “פוקס טריקו בע”מ וויזל שיווק טקסטיל בע”מ לחברה אחת בשם “פוקס ויזל בע”מ.

החל משנת 2002 הופכת רשת FOX לחברה ציבורית.

במהלך שנות פעילותה של הרשת בשוק האופנה הישראלי, הפכה רשת FOX לרשת המובילה ואהובה עם סניפים רבים בכל הקניונים ובמתחמי המסחר המובילים בארץ. בגדי הרשת מאופיינים כקז’ואל – אופנת בייסיק לכל המשפחה: נשים, גברים, ילדים ותינוקות.

למרות הדרישה הגבוהה מצד זכיינים לרכוש זיכיון לפוקס הרשת אינה מוכרת זיכיונות. בעבר נהגה החברה למכור לזכיינים את  הסחורה והזכיין היה משמש למנהל החנות בלבד.

מיקום ועיצוב החנות היה נקבע בתאם לדרישות הרשת.

כיום סניפיה הרבים של הרשת וחנויות החדשות שנפתחות מנוהלת על ידי הרשת בלבד.

זכיינות M&H / זיכיון אייץ אנד אם

M&H  הינה רשת אופנה שוודית, הרשת הוקמה בשנת 1947 בעיר וסטרוס שבשוודיה. לרשת בגדים לכל המשפחה: נשים, גברים וילדים.

הרשת מאופיינת כרשת זולה לצד בגדים מעוצבים ואופנתיים.

הרשת מונה כ-3500 חנויות בכ-57 מדינות בכל רחבי העולם.

בישראל הרשת פרצה לחיינו במרץ 2010 , החנויות הראשונות שנפתחו היו בתל אביב, ירושלים ובחיפה.

הצלחתם הרבה של חנויות הרשת הביאה במהרה לפתיחת חנויות נוספות בקניונים המובלים ברחבי הארץ.

רשת אייץ אנד אם אינה מוכרת זכיינות לחנויות הרשת, בישראל הרשת נמצאת בבעלותו של זכיין ראשי – Master Franchise

זכיינות פול אנד בר / זיכיון Pull and Bear

פול אנד בר הינה רשת חנויות אופנה מספרד. הרשת נוסדה בשנת 1991 , לרשת סניפים רבים ברחבי העולם: מקסיקוקפריסיןספרדבלגיההולנדפוליןאירלנדאיטליהליטאישראלכוויתאיחוד האמירויות הערביותונצואלהירדןבחרייןקטרלבנוןאנדורהסלובקיהרומניהצרפתרוסיהטורקיהצ’כיהיווןאל סלוודורסינגפור וגוואטמלה.

בישראל הרשת מונה כ- 12 סניפים הפרוסים בעיקר בקניונים מובילים ברחבי הארץ , הזיכיון בארץ ניתן לזכיין ראשי –  Master Franchise, מקבוצת אפריקה ישראל, החברה אינה מוכרת זיכיונות משנה ומנהלת את הסניפים בעצמה.

זכיינות ברשקה / זיכיון BARSHKA

ברשקה הינה רשת חנויות אופנה ספרדית מקבוצת “אינדיטקס” הכוללת את המותגים פול אנד בר, זארה, ומאסימו דוטי.

הרשת הוקמה בשנת 1998 ובמהלך החמש שנים שאחר כך נפתחו למעלה מ-100 חנויות נוספות, לאחר עשר שנים גדלה הרשת ליותר מ-700 חנויות ב-50 מדינות ברחבי העולם.

בישראל ישנם 6 סניפים לרשת ברשקה, חנויות הרשת פונות לקהל הצעיר , בחנויות ישנם מחלקות נשים, נערות, גברים, נערים ואביזרי אופנה משלימים.

הזיכיון לברשקה בארץ ניתן לזכיין ראשי Master Franchise, שהוא גם הפעיל את הזיכיון לזארה בישראל, החברה אינה מוכרת זיכיונות משנה ומפעילה את הרשת בעצמה.

אם כן, מה נדרש בכדי להיות זכיין לרשת אופנה ?

ראשית אהבה ותשוקה לאופנה לצד הבנה עסקית טובה, בטרם הזכיין מקבל לידיו זיכיון לרשת אופנה הזכיין עובר הכשרה והדרכה באחת מחנויות הרשת, גם לאחר פתיחת החנות, הרשת המזכה מלווה את הזכיין ומסייעת לו בכל הדרוש לניהולו התקין של העסק.

באתר של החברה לפיתוח זכיינות – Israel Franchising תמצאו את המאגר הגדול ביותר של רשתות האופנה הפועלות בשיטת הזכיינות בישראל.

מתלבטים איזה זיכיון אופנה הוא המתאים לכם ביותר?

 היועצים של החברה לפיתוח זכיינות יסייעו לכם בבחירת הרשת המזכה המתאימה ביותר עבורכם, היועצים המקצועיים שלנו ילוו אתכם לכל אורך הדרך להגשת החלום לעסק משגשג ומצליח.

× נשמח לעזור בכל שאלה
דילוג לתוכן